Stavebnice

Stavebnice

Stavebnica je sada kúskov určených pre skladanie, ktoré sú štandardizované a je možné z nich stavať rôzne modely, budovy alebo iné predmety. Stavebnicové časti vyžadujú k ich zloženiu tréning, alebo schopnosti v závislosti od zložitosti ich konštrukcie. Preto sú vhodné pre deti, ktoré si pomocou nich môžu zlepšovať tvorivosť, predstavivosť a ďalšie schopnosti. Existujú rôzne typy a značky stavebníc. Najznámejšie stavebnice predávané u nás sú napr. Merkur, Seva, Geomag a samozrejme Lego.


Najznámejšou a najpredávanejšou zo všetkých stavebníc je Lego, vyrábané už viac ako 60 rokov spoločnosťou Lego Group. Lego je stavebnica, ktorá je zložená z plastických kociek, z ktorých je možné poskladať objekty ako sú na príklad autá, budovy alebo roboti. Dnes ale existujú rôzne typy produktov Lego Group určené pre všetky vekové skupiny a orientované na deti. Stavebice sa venujú rôznym témam, či už mesto, vesmír, hrady, dinosauri, potápači alebo lietadlá. Lego sa zameriava aj na ďalšie oblasti okrem stavebníc, predáva knihy, filmy a oblečenie s motívmi stavebnice Lego a s tým sa snaží ešte viac spopularizovať stavebnice pre deti, ale aj pre rodičov. Postaviť totiž veľký funkčný model, môže byť naozaj tvrdý oriešok.

Stavebnice Seva - sada modrých kvádrov, bielych kociek a červených i žltých obdĺžnikov. SEVA je stavebnica, s ktorou sa hral azda každý a dodnes sa z nej deti tešia. Jej diely sú vytvorené z plastových materiálov, ktoré neobsahujú pre deti škodlivé ftaláty. S využitím stavebnice si je možné ľahko vytvoriť skladačky určené pre deti do 4 rokov, ale môžu ju využiť aj deti v staršom veku na skladanie zložitejších modelov s rôznymi funkciami, využitím a vlastnosťami. Vyššie rady stavebníc obsahujú tiež ozubené kolesá a ďalšie súčiastky, ktoré stavanie spestria. Ak ste sa rokmi overenú vec, táto stavebnica je pre Vaše dieťa to pravé.

Stavebnice Merkur sú vyrábané z kovu a skladajú sa s pomocou šróbov. Jej využitie umožňuje aj skladanie nie len podľa návodov, ale aj podľa vlastných nápadov. Z kovových častí s veľmi vysokou kvalitou je možné poskladať budovy, modely a stroje rôznych typov a rôznych farieb. Niektoré sa potom vďaka motoru dokážu pohybovať. Tieto stavebnice predstavujú ideálny darček pre všetkých chlapcov, ktorí majú veľa trpezlivosti a dokážu nad jednou vecou presedieť aj celé hodiny.